KILKA SŁÓW O HISTORII ROZGRYWEK
Wszystko zaczęło się wiosną 2005 roku odbył się pierwszy pełny sezon ligowy pod egidą Siernieczka. W premierowych rozgrywkach udział wzięło 20 drużyn a mecze rozgrywane były na nowo wybudowanym boisku asfaltowym na osiedlu Siernieczek, w bezpośrednim sąsiedztwie blokowisk i ulicy Fordońskiej, blisko przystanku autobusowego przy ulicy Sochaczewskiej. Mistrzem została drużyna HF Helvetia. Boisko miało wiele udogodnień, m.in. krótkie linie namalowane w poprzek boiska odległe od siebie o 5 metrów i pozwalające na precyzyjne ustawienie muru. Dodatkowo namalowane zostały linie prostopadłe do linii końcowej, oddalone o 5 metrów od narożnika boiska – to z kolei pozwalało na regulaminowe odsunięcie zawodników przy wykonywaniu rzutu rożnego.
Nie brakowało osób uważających ten projekt za efemerydę, jak jednak pokazał czas były to narodziny rozgrywek, które na stałe wpisały się w codzienność tysięcy chłopaków i mężczyzn urywających się co weekend od obowiązków domowych i uganiających za futbolówką.
Rozgrywki powstały z myślą by zmienić skostniałe przepisy i zasady stosowane w innych ligach w tym czasie. Rozgrywki przyjęły nazwę Profesjonalna Liga Piłkarska Siernieczek. Pod nazwą „profesjonalna” nie krył się jednak obowiązek płacenia piłkarzom za występy. Słowo to użyte zostało celem podkreślenia wprowadzonego szeregu zmian, które na ówczesne czasy śmiało można było określić mianem rewolucyjnych:
- PLP Siernieczek był pierwszą ligą z własną stroną internetową, na której widniały wszystkie dostępne statystyki, uwzględniając wyniki meczów, statystyki indywidualne i drużynowe, terminarz oraz generowana automatycznie tabela i klasyfikacje.
- Wprowadzone zostały drukowane protokoły meczowe z listą zawodników. Czasy ręcznego wypisywania składów przed każdym starciem odeszły do lamusa.
- Wprowadzony został system zmian hokejowych. W tym czasie w innych ligach funkcjonował system pozwalający na dokonywanie ograniczonej liczby zmian.
- Powiększona została odległość muru od piłki przy stałym fragmencie gry z 3 metrów do 5 metrów.
- Czas gry wydłużony został do dwóch połów trwających po 40 minut. Przy wyniku remisowym wprowadzono konkurs rzutów karnych pozwalający wyłonić zwycięzcę w każdym spotkaniu.
- Kara za czerwoną kartkę wynikającą z faulu taktycznego skrócona została do jednego meczu (w innych rozgrywkach były to dwa mecze, a za kolejne przewinienie tego typu – cztery mecze). Obowiązkowa pauza za nadmiar żółtych kartek obowiązywała dopiero od trzeciej żółtej kartki w sezonie. Wprowadzono również możliwość odpłatnego odroczenia kary aż do momentu otrzymania czwartego napomnienia (w innych rozgrywkach jednomeczowa pauza obowiązywała już od drugiej żółtej kartki, po czterech napomnieniach kara wynosiła aż dwa mecze).
- PLP Siernieczek był pionierem w kwestii dokumentacji fotograficznej meczów. Zdjęcia regularnie pojawiały się na stronie internetowej.
- Rewolucyjną zmianą było też wznawianie gry z autu nogą.
W drugim roku istnienia rozgrywek przenieśliśmy się na teren szkoły porzucając częściowo swoje nowe, dopiero co wybudowane boisko asfaltowe. Dzięki pomocy Rady Osiedla wybudowane zostało pierwsze w województwie Kujawsko-Pomorskim boisko ze sztuczną nawierzchnią trawiastą zasypaną granulatem. Popularne dziś Orliki nie były wówczas nawet w fazie projektu.
Sztandarowa arena PLP Siernieczek znajduje się na terenie szkoły podstawowej przy ul. Kaplicznej 7. Położone jest w ustronnym miejscu i otoczone jest powierzchnią leśną. Dzięki temu grający (szczególnie wieczorami) nie dokuczają okolicznym mieszkańcom. Boisko posiada dogodny dojazd, (zarówno samochodem prywatnym jak i transportem publicznym) umiejscowione jest w pobliżu centrum Bydgoszczy, około 400 metrów od głównej arterii miasta - ulicy Fordońskiej. Przy boisku jest możliwość pozostawienia pojazdu na pobliskim parkingu.
Wybudowanie sztucznego boiska było przełomowe dla PLP Siernieczek. Liga podzielona została na dwa sezony: sezon wiosenny rozgrywany był na boisku asfaltowym, sezon jesienny z kolei rozgrywaliśmy na nowym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Do rozgrywek zgłosiło się ok. 60 drużyn podzielonych na trzy ligi i – następnie – grupy. Mistrzem rozgrywek wiosennych został Kubix-Bud, a na jesień tryumfatorem okazał się być Elmed Bydgoszcz. Był to początek wielkiej historii drużyny, która wygrywała rozgrywki przez kolejne dziewięć sezonów trawiastych. Hegemoni byli absolutnymi mistrzami dekady, a ich dokonania wzbudzały podziw nie tylko w Bydgoszczy.
W roku 2006 zainaugurowano także rozgrywki Oldboys. W tej lidze obowiązywały te same zasady co w lidze Open. Jedynym odstępstwem był oczywiście wyłącznie wiek uprawniający do gry w lidze. Kolejnym milowym krokiem w historii rozgrywek była inauguracja ligi halowej. Przyjęliśmy zasadę o graniu wyłącznie na pełnowymiarowych halach. Rozgrywki futsalu rozpoczęliśmy na obiekcie usytuowanym przy ulicy Kromera w Fordonie, a po kilku latach odwiedzaliśmy również hale przy ulicy Czerkaskiej i Cichej.
Jako pierwsi w Bydgoszczy przyjęliśmy w znakomitej większości zasady obowiązujące w futsalu. Przede wszystkim zwiększono odległość muru/rywala od miejsca wykonania stałego fragmentu gry z 3 metrów do 5 metrów. Również jako pierwsi – i przez długi czas jako jedyni – respektowaliśmy futsalowe zasady gry z bramkarzem. Wprowadziliśmy także faule akumulowane, skutkujące po określonej liczbie przewinień przedłużonym rzutem wolnym. Pierwszym mistrzem nowopowstałej ligi halowej został zespół Elmedu Bydgoszcz, który podobnie jak w rozgrywkach jesienno-wiosennych na długo zagościł na najwyższym stopniu podium.
Pełen rozkwit przypadał na lata 2007-2008, kiedy to liga liczyła w swoich szeregach rekordową liczbę blisko 100 drużyn i śmiało można było powiedzieć, że były to najliczniejsze i największe rozgrywki amatorskie w historii Bydgoszczy. Po dziś dzień nikt nie zbliżył się zasięgiem do tego wyniku. Z PLP Siernieczek zaczęto się liczyć, konkurencja zrozumiała, że czasy biernego obstawania przy swoich archaicznych pomysłach dobiegły końca. Dzięki PLP Siernieczek po dziś dzień wszystkie ligi w Bydgoszczy prześcigają się w nowych pomysłach dla dobra i wygody wszystkich zawodników i kibiców.
W tym okresie na nowym boisku przy ulicy Kaplicznej 7 zainstalowane zostało sztuczne oświetlenie umożliwiające grę także po zmroku. Było to premierowe rozwiązanie na taką skalę, niedostępne w innych miejscach miasta.
Wraz z coraz większym zainteresowaniem rozgrywkami PLP Siernieczek i w związku z masową budową obiektów w ramach projektu „Orliki 2012” z biegiem czasu zdecydowano się przenieść część meczów na inne dostępne boiska na terenie całej Bydgoszczy.
W wyniku intensywnej używalności sztuczna trawa na sztandarowej arenie PLP Siernieczek została zniszczona i wytarta, przez co komfort gry diametralnie malał. Dlatego też latem 2013 roku nastąpiła generalna modernizacja boiska. Z prywatnych środków zostało ono wydłużone i poszerzone tak aby powierzchnią metrów kwadratowych odpowiadało powstającym masowo i wspomnianym wcześniej Orlikom. Dodatkowo wymieniona została sztuczna trawa z holenderskimi certyfikatami jakości.
Obecne wymiary boiska to 30 metrów szerokości i 48,5 metrów długości, co razem daje 1455 metrów kwadratowych powierzchni. Dla porównania wymiary boiska typu Orlik to 56 metrów długości i 26 metrów szerokości, co razem daje 1546 metrów kwadratowych powierzchni.
W międzyczasie w 2012 roku z inicjatywy Siernieczka powstała Liga Wojewódzka, w której startowali mistrzowie Torunia, Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Nakła nad Notecią. Rozgrywki prowadzone były w grupie przez cały rok. PLP Siernieczek reprezentował wicemistrz Budweiser, który wywalczył 2 miejsce ulegając Toruniowi ( na zdjęciu po finałowym meczu w toruńskim "orliku" w zielonych strojach wraz ze zwycięzcą z Torunia Szwejkiem Toruń i organizatorami ).
Do 2013 roku boisko otaczała twarda nawierzchnia z kostki brukowej co niestety nie było najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Zdecydowano się otoczyć boisko sztuczną nawierzchnią pochodzącą ze zrywanej murawy. Ponadto zainstalowane zostały ławki dla rezerwowych chroniące przed słońcem, wiatrem i – przede wszystkim – deszczem. Warto wspomnieć, że na Orlikach brak jest wiat dla rezerwowych. Dodatkowo podwyższono ogrodzenie otaczające boisko od strony ulicy Kaplicznej, dzięki czemu znacznie zmniejszono przypadki wypadania piłek za obiekt sportowy.
Od 2013 roku mistrz naszych rozgrywek bierze udział w największych ogólnopolskich Mistrzostwach Szóstek. Biorą w nich udział najlepsi z najlepszych, topowe drużyny spośród 800-1000 zespołów rywalizujących tydzień w tydzień w miejskich rozgrywkach na terenie całego kraju. Jako pierwsi naszą społeczność reprezentował zespół Roszak Solec Kujawski, który niestety nie odniósł większego sukcesu, podobnie zresztą jak jego sukcesorzy. Wciąż czekamy na pierwszego Mistrza Polski wywodzącego się z Siernieczka.
Kolejnym urozmaiceniem i gratką było utworzenie Ligi Amatorskiej, w której nie mogą grać zawodnicy grający na co dzień w klubach przynajmniej A-klasowych. W tej lidze niewielkim kosztem można się pobawić piłką w środku tygodnia, po powrocie ze szkoły czy pracy. Od 2015 roku w okresie zimowym organizujemy także ligę na sztucznej trawie „pod balonem”.
Również w 2015 roku zmieniliśmy nazwę i logo ligi. Nazwa „Profesjonalna Liga Piłkarska” wypełniła swoje założenia i popchnęła rozgrywki do wielkiego rozwoju. Z czasem jednak nazwa ta zaczęła być coraz częściej błędnie kojarzona ze sportem zawodowym i związanym z tym bardzo wysokim poziomem sportowym zniechęcającym nowych, nie tylko młodych aspirantów. Nowa nazwa – Piłkarska Liga Amatorów Siernieczek – w pełni oddaje charakter naszej ligi, w której jest miejsce dla każdego. Najlepsi mierzą się w rozgrywanej w weekendy Superlidze, nieco gorsi walczą na niższych poziomach rozgrywek Open, starsi zawodnicy mają możliwość rywalizacji w lidze Oldboys, a każdy amator ma prawo startu w Lidze Amatorskiej, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Poza i tak imponującą już ofertą rozgrywek, PLA Siernieczek regularnie organizuje kilkudniowe turnieje, tak zimą jak i latem. Najbardziej prestiżowymi rozgrywkami tego typu bez wątpienia można nazwać Puchar Przewodniczącego Rady Osiedla Bydgoszcz Wschód czy Puchar Prezesa ustanowiony na cześć naszego najstarszego zawodnika, kapitana, sędziego… po prostu wielkiej postaci siernieczkowego światka – pana Romualda Gajewskiego (rocznik 1949).
PLA Siernieczek ciągle się rozwija, realizowane są nowe pomysły, poza zdjęciami i relacjami video oferujemy cotygodniowy przegląd wydarzeń z każdej kolejki ligowej na wszystkich szczeblach rozgrywek Open. Przed każdą kolejką prezentujemy również barwne zapowiedzi zachęcające kibiców do stawienia się tłumnie na obiektach, na których rozgrywane są mecze w ramach naszej ligi. Na stronie internetowej dostępne jest bogate, wciąż aktualizowane i uzupełniane archiwum informujące o tym co się działo od samego początku ligi.
Od 2005 roku rozwijamy się dla Was i przede wszystkim dzięki Wam. To dla nas olbrzymi honor, że każdy z Was – bez względu na wiek, zawód i status społeczny – stanowi część wielkiej społeczności PLA Siernieczek. Gramy do jednej bramki!